Klub literacki AL DENTE #4 i #5 online!

Klub literacki AL DENTE #4 i #5 online!

Korzystając z okoliczności, które dają duże możliwości czasowe i przywołują iście literackie skojarzenia, Klub Literacki AL Dente organizuje dwa wyjątkowe, wirtualne spotkania. Wszystkich chętnych, chcących wartościowo wykorzystać czas izolacji w domu zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji na temat dwóch autorów, którzy pozostawili po sobie ślad w kulturze europejskiej i mieli wielki wpływ na rozwój i kształtowanie się języka włoskiego.
Pierwsze spotkanie odbędzie się 23 marca (poniedziałek) o godzinie 19.00 z okazji Dantedi’ czyli dnia dedykowanego Dantemu Alighieri. Na podstawie wcześniej przesłanych przez prowadzącą materiałów będziemy rozmawiać o tym:
Kim był Dante Alighieri?
Dlaczego uznawany jest za ojca języka włoskiego?
Dlaczego można go uznać za pierwszego włoskiego językoznawcę?
Co oznacza il dolce stil nuovo?
Na czym polega fenomen „Boskiej Komedii”. Krótka geneza i wstęp do lektury.

Drugie spotkanie odbędzie się dnia 30 marca (poniedziałek) o godzinie 19.00 i będzie poświęcone twórcy klasycznego modelu noweli nowożytnej Giovanniemu Boccaccio. Porozmawiamy o jego największym i najbardziej aktualnym dziele. Tak 🙂 o  „Dekameronie”, zbiorze 100 nowel opowiadanych sobie przez florentczyków dla zabicia czasu w czasie epidemii dżumy mającej miejsce 1348 roku. Ciekawe jakie tematy poruszali Ci młodzi ludzie i czego się dowiemy po lekturze noweli wybranej przez Martynę.

Zajęcia mają formę konwersacji. Trwają 90 minut. Koszt udziału: 50 PLN za spotkanie. Weźmie udział od 3 do 5 osób. Wymagany poziom znajomości włoskiego: od B1+/B2 w górę.

Zapisy: biuro@wloski.org

Prowadząca: Martyna Żegota – absolwentka italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz filologii współczesnej Uniwersytetu w Katanii (studia magisterskie). Przez wiele lat mieszkała na Sycylii. Pasjonatka i znawczyni literatury włoskiej, szczególnie z okresu drugiej połowy XIX w. i XX w. Uwielbia też literaturę angielską i poezję Williama Blake’a. Martyna posiada certyfikat CELI 5 (poziom C2), DILS-PG drugiego stopnia (certyfikat dla nauczycieli języka włoskiego jako obcego) oraz uprawnienia egzaminatorki CELI. Od 2017 roku jest lektorką włoskiego w szkole AL DENTE. Oprócz zajęć prowadzi również warsztaty poświęcone historii mafii i współczesnego społeczeństwa Włoch.