Martyna Żegota

Martyna Żegota

LEKTOR

W AL DENTE do 2017 roku. Absolwentka italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz filologii współczesnej Uniwersytetu w Katanii (studia magisterskie). Posiada certyfikat CELI 5 (poziom C2), DILS-PG drugiego stopnia (certyfikat dla nauczycieli języka włoskiego jako obcego) oraz uprawnienia egzaminatorki CELI. Przez osiem lat mieszkała na Sycylii. Pasjonatka i znawczyni literatury włoskiej z okresu drugiej połowy XIX i XX wieku.
Założycielka Klubu Literackiego Al Dente.
Jej największą pasją jest historia mafii sycylijskiej ujęta w szerokim kontekście obyczajowo-społecznych uwarunkowań.
Martyna posiada certyfikat CELI 5 (poziom C2), DILS-PG drugiego stopnia (certyfikat dla nauczycieli języka włoskiego jako obcego) oraz uprawnienia egzaminatorki CELI.
Oprócz regularnych zajęć Martyna prowadzi również spotkania Klubu Literackiego Al Dente oraz warsztaty tematyczne poświęcone historii mafii, współczesnemu społeczeństwu Włoch oraz modzie.
Według Martyny nauka języka to niekończący się proces, który powinien być zarówno pełen pasji i radości jak i dyscypliny i systematyczności. Na jej zajęciach na pewno poczujecie magię włoskiego i nie będziecie się nudzić.

Martyna o swoich zajęciach:

Język włoski jest moją pasją. Przez wiele lat mieszkałam we Włoszech. Podziwiam każdego kto w dorosłym wieku decyduję się na rozpoczęcie nauki nowego języka. Moi słuchacze są dla mnie zródłem inspiracji i jestem z nich bardzo dumna kiedy opowiadają mi o tym jak używają włoskiego poza zajęciami i ile radości sprawia im rozmawianie po włosku na wakacjach, w pracy, ze znajomymi i nie tylko.
Uważam, że w nauce języka najważniejsze jest realistyczne podejście i wyrozumiałość. Wiedząc, iż moi słuchacze często prowadzą bardzo aktywny tryb życia i mają ograniczony czas na naukę staram się abyśmy wspólnymi siłami wypracowali idealny system, który przeprowadzi ich przez różne trudności, szczególnie te związane z opanowaniem gramatyki i zapobiegnie zniechęceniu czy też utracie entuzjazmu. Ponieważ zajęcia moich grup w ciągu tygodnia odbywają się po południu staram się, aby nie były stresujące i aby stały się chwilą wytchnienia i miłą odskocznią po ciężkim dniu pracy lub na uniwersytecie. Ma być to czas dla moich słuchaczy, czas by wyłączyć się na chwilę i zrobić coś dla siebie. 
Zajęcia mają zawsze podobny schemat, nie znaczy to, że są one nudne, po prostu wiadomo czego można się na nich spodziewać a ewentualny stres może wynikać jedynie z braku przygotowania się na lekcję. Ewentualny brak przygotowania się na lekcję może się zdarzyć każdemu i jeśli nie jest nagminny to nie jest końcem świata! Wychodząc z założenia, że nawet najsłabsza obecność jest lepsza od nieobecności. Zachęcam osoby, którym losowo zdarzyło się nie przygotować na zajęcia do uczestnictwa. Jako filolog w posiadaniu certyfikatu DILS-PG drugiego stopnia (certyfikat glottodydaktyczny dla nauczycieli języka włoskiego jako języka obcego Uniwersytetu per Stranieri w Perugii) dbam o to, żeby moi słuchacze nie tylko znali gramatykę, ale przede wszystkim posługiwali się nią w świadomy i praktyczny sposób. Jednocześnie jako osoba mieszkająca długo we Włoszech nie jestem purystką językową i wiem, że osobom uczącym się języka najbardziej zależy na komunikacji. Dlatego urozmaicam moje lekcje, dzieląc je na bloki i wplatając w wyżej wspomniany schemat zajęć cotygodniowe, ustne powtóreczki w formie lekkiej, łatwej i przyjemnej. Pracę z podręcznikiem (niezbędną w nauce gramatyki) oraz elementy konwersacji (dobór zagadnień zależy oczywiście od poziomu grupy). Na moich zajęciach nie zabraknie też włoskich piosenek, sama bowiem na początku uczyłam się słuchając maniakalnie włoskich przebojów. Na wyższych poziomach, począwszy od A2, program zajęć przewiduje często zagadnienia dotyczące Sycylii, włoskiej mafii i obyczaju oraz prezentacje i fotorelacje z włoskich podróży, którymi mogą podzielić się chętni słuchacze.
Naukę języka traktuję „życiowo” i zapraszam każdego pasjonata Włoch, jestem pewna, że na moich zajęciach każdy znajdzie coś dla siebie 🙂