Włoski online, włoski stacjonarnie – co różni takie lekcje?

Włoski online, włoski stacjonarnie – co różni takie lekcje?

Autor: Jędrzej Bąk

Co odróżnia włoski online od włoskiego stacjonarnie? Jedni powiedzą, że wszystko, inni że nic. 🙂 Ale skupmy się na konkretach:

  1. Miejsce – w przypadku lekcji online nie spotykamy się w jednej klasie, tylko w jednym pokoju online, a każdy uczestnik i nauczyciel łączy się ze swojego domu (lub innego dowolnego miejsca).
  2. Zabieranie głosu – pradawna zasada niemówienia jednocześnie jest bardzo ważna podczas lekcji tradycyjnej, ale włoski online wręcz nie wybacza niestosowania się do niej 🙂 Jeśli dwie osoby naraz chcą coś powiedzieć, dużo częściej dochodzi do nakładania się ich wypowiedzi, sprzężeń i innych tego rodzaju zakłóceń. Bardzo nie polecam – najlepiej wyłączyć mikrofon w momencie, gdy nie mówimy.
  3. Kserówki – zajęcia w naszej szkole opierają się na podręczniku, jednak niemal na każdych zajęciach pojawiają się materiały dodatkowe. W klasie tradycyjnej występują w formie kserówek, w klasie online jako linki do stron, z których można je ściągnąć i wydrukować.
  4. Testy – w siedzibie szkoły cotygodniowe (tak, tak, co tydzień jest kartkówka!) testy odbywają się w formie papierowej, podczas gdy włoski online charakteryzuje się testami w formie ankiety online (rzecz jasna niezmiennie cotygodniowymi).
  5. Niespodziewane zakłócenia 🙂 – gdy jesteśmy fizycznie w klasie, to od czasu do czasu (ale naprawdę rzadko) ktoś swym wejściem nieco zaburza przebieg zajęć. Jednak jeśli jesteśmy w sali online, to nie należą do rzadkości niespodziewani goście w kadrze w postaci naszych kotów, psów, dzieci i innych domowników. Zwykle stanowią doskonały sposób na otworzenie nowego wątku dyskusji (“A jak się nazywa Twój pies?” 🙂 ).

Prawdopodobnie temat różnic między tymi formami zajęć nie został w powyższych punktach wyczerpany, ale mam nadzieję, że nakreśliłem te najbardziej podstawowe. Zapraszam na nasze lekcje!