Podsumowanie roku szkolnego 2018/2019

Podsumowanie roku szkolnego 2018/2019

Ale się działo w tym roku w AL DENTE! Zacznijmy od naszych największych sukcesów. Najbardziej, drodzy Słuchacze, cieszy nas każde Wasze zdanie wypowiedziane po włosku. Każdy Wasz wyjazd, podczas którego radzicie sobie we Włoszech. To, że przychodzicie na zajęcia wieczorem zmęczeni, a mimo to udaje nam się zarazić Was energią i pracujecie, dyskutujecie, śmiejecie się z nami. To są właśnie nasze największe sukcesy. A teraz o tych pomniejszych.

Nowy rok szkolny zaczął się z przytupem. Na początku września dotarła do nas informacja, że nasza lektorka Martyna Żegota zdała egzamin CELI 5 (poziom C2!!).

***

Z kolei Katarzyna Ciszewska została zaproszona przez Università per Stranieri di Perugia na kurs dla “formatori DILS-PG”, jest pierwszą i w tej chwili jedyną osobą spoza Włoch, która ma uprawnienia do prowadzenia kursów przygotowujących do certyfikatu dla nauczycieli DILS-PG. Pierwszy taki kurs Katarzyna poprowadziła w lutym, uczestnicząca w nim Martyna zdała egzamin DILS PG drugiego stopnia! Brawo!

***

14 września przypadają urodziny szkoły AL DENTE, to już ósme! Z tej okazji zorganizowaliśmy lekcje i warsztaty charytatywne. Dzięki hojności naszych Słuchaczy udało się zebrać prawie 1200 zł dla Viva! Akcja dla zwierząt – Łódź.

***

26 września z okazji Europejskiego Dnia Języków graliśmy w planszówki po włosku w Niebostanie. Przyszło trzy razy więcej Włochów niż Polaków 😉 niezapomniany wieczór!

***

Od października rozpoczęliśmy cykl konwersacji prowadzonych przez różnych interesujących Włochów. Było to m.in. “Sport come scuola di vita”, “La magia dell’arte”, “Natale in Italia”, “O Rzymie z rzymianinem”, “Non solo la Juve – il calcio in Italia”. Naszym gościem był również Filippo z Treviso Casa.

***

W grudniu bardzo praktyczne warsztaty o celach i motywacji w nauce języków poprowadziła Asia Dziuba-Wiśniewska z dziubawisniewska.pl

***

Na zakończenie roku nasza lektorka Izabela Rynkowska zorganizowała w szkole zbiórkę darów dla łódzkiego schroniska dla zwierząt. Nasi Słuchacze znowu nie zawiedli, karma wypełniła nam po brzegi jedną z sal lektorów.

***

W styczniu Katarzyna Ciszewska była na Università per Stranieri di Perugia, gdzie obserwowała i współprowadziła kurs dla nauczycieli włoskiego przygotowujących się do egzaminów DILS-PG. W lutym również w Perugii była Martyna Żegota, po tygodniowym bardzo intensywnym kursie zdobyła uprawnienia egzaminatorki CELI.

***

Również w lutym nasza szkoła dołączyła do stowarzyszenia Italian in Italy, jest to organizacja działająca na rzecz zapewnienia wysokiej jakości nauczania języka włoskiego dla obcokrajowców we Włoszech i na świecie.

***

Wkrótce potem otrzymaliśmy informację, że Izabela Rynkowska zdała egzamin CELI 3 na ocenę A.

***

Jak wiecie od kilku miesięcy nasza szkoła jest akredytowanym centrum egzaminacyjnym Università per Stranieri di Perugia. Pierwsza sesja CELI odbyła się u nas w marcu 2019. Druga sesja 24 czerwca 2019. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania, ale organizacyjnie spisaliśmy się bardzo dobrze. Będziemy organizować wszystkie sesje w 2019 i 2020, na wszystkich poziomach, nawet dla jednej osoby. Zapraszamy na egzamin CELI do Łodzi.

***

Od marca organizujemy spotkania Klubu Literackiego AL DENTE. To wyjątkowy klub dyskusyjny, który prowadzi Martyna Żegota. Podczas pierwszego spotkania w kwietniu rozmawialiśmy książce „Il fu Mattia Pascal” Pirandello. Drugie, czerwcowe, poświęcone było „Senilita'” Svevo. Klub zbierze się ponownie po wakacjach, zapraszamy!

 

***

Od kwietnia nasza szkoła jest wirtualnym opiekunem kota z rzymskiego schroniska Torre Argentina.  Kiedy tylko możemy wpadamy do naszego mruczka, ot kolejny dobry powód, aby odwiedzić Rzym.

 

***

W maju w Niebostanie odbyło się spotkanie z tatą naszej lektorki Valentiny Andreą Capizzi. Mimo trudnego tytułu „Lo zolfo in Sicilia” i skomplikowanego tematu informacja zwrotna od uczestników, nawet tych początkujących, była jednoznaczna: ale dużo zrozumieliśmy! Pan Andrea wystąpił pro bono, zamiast wynagrodzenia dla siebie poprosił o drobne wpłaty na organizację wybraną przez Valentinę: Viva! Akcja dla zwierząt oddział Łódź. Udało nam się zebrać 140 PLN!

***

W czerwcu Katarzyna brała udział w Giornata di formazione organizowanej przez ALMA EDIZIONI w Rzymie. Spotkała tam znanego z filmików Almy Marco Dominici i kilku innych italianistycznych celebrytów 🙂

***

16 czerwca 2019 w Niebostanie odbyło się najbardziej wyczekiwane wydarzenie tego roku: spotkanie z Ilario Colą poświęcone twórczości Luigiego Pirandello. Mimo ogromnego upału i wysokiego skomplikowania tematu przybyło aż 50 osób!

 

***

W kolejną niedzielę, 23 czerwca 2019, nasza Słuchaczka Marysia Milanowska już po raz trzeci oprowadziła wszystkich chętnych po Muzeum Pałac Herbsta po włosku. Tutaj również frekwencja dopisała.

 

***

Również w tym roku rozpoczęliśmy tworzenie kursów słownictwa do popularnych podręczników włoskiego. Do tej pory pracowaliśmy na platformie Memrise, nasze kursy są tam wciąż dostępne. Od tego roku przenieśliśmy się na Quizlet, gdzie jest również opcja wymowy. Polecamy: nasze kursy na Memrise i nasze kursy na Quizlet.

I instrukcje jak korzystać: Memrise, Quizlet. Autorką kursów na Quizlet jest nasza lektorka Izabela Rynkowska, to właśnie jej pracy zawdzięczamy te zestawy.

Dziękujemy za ten intensywny rok. Przed nami kursy lipcowe, w sierpniu szkoła będzie zamknięta, a my odpoczywamy. Od września ruszamy z nowymi projektami i nie zwalniamy tempa!

A to my, prawie cała squadra AL DENTE (Piotr niestety nie mógł być z nami) świętujemy zakończenie roku: