Mów jak Włoch! #9 warsztaty wymowy online

Mów jak Włoch! #9 warsztaty wymowy online

Edycja WIOSNA 2024

Warsztaty wymowy włoskiej online. 6 tygodni intensywnej pracy z Chiarą Pegoraro, autorką m.in. Nuovo Espresso i Fonetica pratica della lingua italiana.

Kiedy: czwartki 17:45-18:45

Start: 4 kwietnia 2024. Zajęcia odbędą się: 4.04., 11.04, 18.04, 02.05, 09.05, 16.05. W dniu 25 kwietnia nie ma zajęć.

Cena: 720 PLNZapraszamy na warsztaty włoskiej wymowy ze specjalistką od lat uczącą fonetyki. 

Przez 6 tygodni: 

-nauczysz się prawidłowo wymawiać włoskie głoski 

-dowiesz się, jak poprawnie akcentować najbardziej problematyczne dla Polaków słowa

-przećwiczysz prawidłową intonację zdań

Wszystko to w formie praktycznych ćwiczeń i w bezstresowej atmosferze.


poprowadzi: Chiara Pegoraro, autorka podręczników wydanych przez Alma Edizioni, w tym “Fonetica pratica della lingua italiana” i “Nuovo Espresso 6”. Nauczycielka z wieloletnim doświadczeniem, zajmuje się również szkoleniem nauczycieli włoskiego.

Uno dei commenti che sentiamo più spesso da parte degli stranieri che vogliono imparare l’italiano è “gli italiani quando parlano, cantano”. La musicalità della lingua è sicuramente uno degli elementi che attira gli stranieri all’apprendimento dell’italiano. Ma nella pratica, come possiamo avvicinare gli studenti a questo importante aspetto? E soprattutto, quali sono gli elementi della pronuncia che i nostri studenti hanno davvero bisogno di conoscere? È vero che l’italiano si legge come si scrive?

In questo corso vediamo la pronuncia dell’italiano basandoci sulle difficoltà che incontrano le persone di lingua polacca. Scopriamo quali sono i suoni più difficili, perché alcune parole vengono pronunciate sistematicamente con l’accento sbagliato e vediamo come inserire “colore” nel parlato degli studenti lavorando sull’intonazione. Nel farlo, cerchiamo di trasmettere ai nostri studenti quanto sia straordinaria la formazione di una lingua a partire dai suoi elementi più semplici, i suoni. 


Chiara Pegoraro o pierwszej edycji kursu:

L’altra settimana ho finito il corso di pronuncia con le fantastiche studentesse della scuola. Per me è stata un’esperienza molto bella e spero che lo sia stata anche per loro. Secondo me, lavorare sulla pronuncia è oggettivamente divertente. Siamo abituati a pensare alle lingue come uno sforzo mentale, ma lavorare sulla pronuncia ci costringe a ricordarci dell’aspetto più fisico, del fatto che nella lingua ci sono anche il corpo e il movimento.

Anche se i movimenti sono molto piccoli. Anche se la parte del corpo che ci serve per parlare inizia con il naso e termina con la gola. Insomma, io mi sono divertita a vedere le studentesse mentre scoprono da dove vengono i suoni che pronunciamo e quali sono esattamente le loro difficoltà nella pronuncia. È stato un piacere vedere che mettevano in pratica alcune indicazioni e avevano subito un piccolo risultato. Non vedo l’ora di vedere questo senso di meraviglia in altri studenti e vi aspettiamo tutti per il corso che ci sarà in autunno.


Jedna z uczestniczek pierwszej edycji, Karolina Siemaszko-Wilczewska, o warsztatach z Chiarą:

Te zajęcia były poprowadzone perfekcyjnie pod każdym względem. Zadania domowe na Whatsapp to genialny pomysł! Wszystko poparte teorią, praktyką, ćwiczeniami.
Chyba żadne zajęcia mnie tak nie porwały, jak te. Może dlatego, że wszystko było dla mnie totalną nowością (za wyjątkiem wymowy samogłoski „o” aperto i „o” chiuso- bo to robiliśmy w szkole z Jędrzejem).  I pewnie też dlatego, że prowadząca jest dla mnie mistrzem w kwestii przekazywania wiedzy. Warto podkreślić, że praktycznie każdy z uczestników reprezentował różny poziom językowy i trochę się bałam, co z tego wyniknie- ale jak się okazuje nie stanowiło to żadnego problemu. 
Według mnie zajęcia z wymowy powinny towarzyszyć nam od możliwe jak najwcześniejszego etapu nauki języka. Cieszę się, że mogłam w nich uczestniczyć teraz, będąc na etapie poziomu A2, bo później coraz trudniej byłoby zwalczyć złe nawyki!
Był to z Waszej strony wspaniały pomysł i super, że będziecie to kontynuować.


Jedna z uczestniczek drugiej edycji pani Kasia o warsztatach z Chiarą:

Zajęcia z fonetyki z Chiarą są zupełnie inną formą zajęć, czymś, co generalnie nie jest praktykowane w polskich szkołach. Piszę to jako absolwentka filologii, bowiem ja dopiero tam spotkałam się z takimi zajęciami i dziś z perspektywy czasu uważam, że każdy kto chce mówić w języku obcym powinien poświęcić też takim lekcjom czas. Ładna wymowa w obcym języku nie każdemu jest dana przez naturę, jednak jest to coś, co z dobrym nauczycielem jest do wyćwiczenia. Dlatego też skusiłam się na zajęcia z fonetyki z Chiarą. I był to strzał w dziesiątkę, świetnie spędzony czas, mobilizacja do pracy zarówno podczas lekcji jak i w ciągu całego tygodnia. Okazało się, że można poznać pewne małe triki, by brzmieć bardziej po włosku. Wszystko to jednak w cudownej i miłej atmosferze, bez stresu. Ja osobiście po połowie kursu nabrałam pewnej świadomości językowej, nawet jeśli jeszcze nie trafiam odpowiednio w dźwięki to zaczynam zauważać, gdzie i jakie być powinny. To według mnie dobry początek i wierzę, że przy odrobinie mojej pracy według wskazówek Chiary będzie jeszcze lepiej.  Jeśli ktoś zastanawia się, czy warto i czy nie szkoda czasu na coś takiego jak wymowa, to mówię zdecydowanie warto, bo przecież na standardowych kursach mało poświęca się czasu fonetyce a tu pod okiem specjalisty mamy możliwość uświadomienia sobie jak wydobyć z siebie włoskie brzmienie 🙂


Małgorzata, uczestniczka trzeciej edycji:

Te zajęcia są bardzo inspirujące, i rozwijające, nadające kierunek dalszego uczenia się języka, szczególnie dla mnie gdy mam głównie kontakt z tekstami pisanymi., literaturą.


Monika, uczestniczka trzeciej edycji:

Zajęcia są bardzo fajne. Chiara prowadzi je bardzo fajnie i aktywnie. 
Zdecydowanie są warte polecenia 🙂


Anna, uczestniczka trzeciej edycji:

Bałam się, czy po 1,5 roku nauki te zajęcia są dla mnie. Ale było dobrze. Nie wszystko rozumiałam słowo w słowo, ale dzięki sposobie przekazywanie treści prze Chiarę,  nie było to ważne. Oczywiście nie mówię po nich jak Włoch”, ale lepiej znam zasady, reguły wymowy, akcentu. Teraz pozostaje tylko ćwiczyć w naturze😉. Same zajęcia przyjemne, bez stresu, miła odskocznia od codzienności.


Ewa, uczestniczka trzeciej edycji:

Zajęcia bardzo fajne, dowiedziałam się na jak wiele rzeczy w języku włoskim nie zwracałam do tej pory należytej uwagi! Chiara prowadzi zajęcia tak, że nie wiem, kiedy mijają – po porcji teorii ćwiczymy, przy czym słuchanie innych, też jest (moim zdaniem) bardzo pomocne. Czas trwania zajęć też jest optymalny. Zmieniłabym tylko jedną rzecz – nazwę! W końcu jesteśmy same dziewczyny! (Sobie w kalendarzu wpisałam: „Mów jak Włoszka!”!!! l tego się trzymam!😁🇮🇹💋)Sławomir, uczestnik czwartej edycji:

Wszystko było ok. W uporządkowany sposób dowiedzieliśmy się o kilku istotnych kwestiach. Mamy też wskazówki dotyczące samodzielnej pracy.


Magda, uczestniczka czwartej edycji: „Mów jak Włoch” to bardzo interesujący kurs. Zajęcia prowadzone są ciekawie, profesjonalnie i przebiegają w bardzo przyjemnej atmosferze. Chiara zawsze bardzo chętnie odpowiada na wszelkie pytania i wątpliwości. Świetnym pomysłem są prace domowe, które uświadamiają, jakie błędy się popełnia. Może jeszcze nie wszystko wychodzi mi idealnie, ale mam wrażenie, że jestem bardziej świadoma włoskiej wymowy. Wiem, na co zwracać uwagę. Pomoc Chiary, jej wskazówki to doskonały materiał do dalszej, samodzielnej pracy. To warsztat naprawdę wart polecenia.Marta, uczestniczka szóstej edycji:

Rewelacyjny kurs, zanurzenie w języku, Chiara to ciepła i pełna zaangażowania osoba. Czekamy na  druga cześć kursu !


Agata, uczestniczka szóstej edycji:

Zajęcia były bardzo inspirujące i oryginalne. Przez wiele lat nauki nie słyszałam o wielu tematach, które omawialiśmy – związanych z wymową, fonetyką. Świadczy to tylko o tym, że niestety temat wymowy jest trochę zaniedbywany, a szkoda. Chiara jest osobą niesamowicie pozytywną, bardzo dobrze przekazuje wiedzę. Zajęcia były bezstresowe :)) Podobały mi się zadania domowe polegające na nagraniu na dyktafon i przesłanie na Whats Up do Chiary czytania tekstu, przed kolejnymi zajęciami otrzymywaliśmy feedback. Staram się stosować wszystkie tricki fonetyczne w praktyce teraz i szkoda, ze kurs trwał tylko 6 tygodni! 🙂  Dodam jeszcze, ze trafiłam na bardzo sympatyczną grupę.


Krzysztof, uczestnik szóstej edycji:

Kurs rewelacyjny! Przyznam ,że był to mój pierwszy kontakt z „nativem” i gdy dziś były ostatnie zajęcie to proszę mi uwierzyć, ale aż mi się   smutno zrobiło 🙂Chiara jest niesamowitą nauczycielką, wg mnie mistrzyni dzielenia się wiedzą. Wszystko było  wytłumaczone w sposób prosty, wiele zaskakujących reguł, które przedstawiła, trafiały do mnie od razu. tak problematyczna jak dla mnie np. wymowa „gli/gn” nagle stała się jasna. zajęcia z akcentu czy intonacji zaskoczyły mnie jeszcze bardziej, oczywiście pozytywnie. Prace domowe były przyjemnością. Kurs był prowadzone w baaardzo przyjemnej atmosferze, bez stresu. Czekałem z niecierpliwością na kolejny tydzień. Zupełnie inna forma zajęć niż standardowe kursy. Polecam każdemu kto chciałby podszkolić włoską wymowę


Klaudia, uczestniczka szóstej edycji:

udział w zajęciach był prawdziwą przyjemnością. Program był przemyślany i dobrze zaplanowany, teoria przekazywana w przystępny sposób, a ćwiczenia do domu pozwalały poćwiczyć jej stosowanie w praktyce. Chiara tworzy świetną i komfortową atmosferę na zajęciach i widać, że fonetyka i nauczanie to jej pasja. Chętnie wezmę udział w kolejnych zajęciach z Chiarą, jeśli tylko pojawią się w ofercie szkoły.


Uczestniczka siódmej edycji:

Zajęcia na pewno rzetelne i potrzebne. Otwierają oczy na wiele tematów, których byłam zupełnie nieświadoma.

Chiara tłumaczy bardzo dobrze. Fajny pomysł z notatkami wysyłanymi na e-mail i pracą domową.


Anna, uczestniczka siódmej edycji:

Kurs wymowy był świetny, polecam wziąć udział już na poziomie A2. Atmosfera super, zero stresu. Bardzo się cieszę, że były zadania domowe i ich omówienie. 


Małgorzata, uczestniczka siódmej edycji:

Szkoda, że te 6 tygodni minęło tak szybko :)Wybór kursu był dla mnie strzałem w dziesiątkę! Fonetyka to obszar niestety przeważnie niedoceniony i rzadko uwzględniany przez lektorów, a okazuje się podstawą podczas nauki języka obcego. Bo o ile gramatykę można prędzej czy później “wykuć”, to jednak aparat mowy trzeba odpowiednio wyćwiczyć, żeby brzmieć naturalnie. Do tego Chiara jest fantastyczną osobą, otwartą, pozytywną, przekazywała wiedzę w bardzo ciekawy a często też dowcipny sposób, dbała o dobrą atmosferę na zajęciach, dzięki czemu znikał początkowy stres 🙂 Dostałyśmy dużą dawkę wiedzy i solidna bazę do dalszej pracy. Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w warsztatach 🙂


Zapraszamy!

Gdzie: online. Korzystamy z platformy Zoom. Wymagamy znajomości obsługi tej platformy lub kontaktu przed rozpoczęciem zajęć w celu poznania tego narzędzia. 

Dodatkowo: poza zajęciami w pakiecie 6 tygodni indywidualnej pracy nad wymową z Chiarą na dedykowanej grupie Whatsapp. 

poziom: A2 (pod koniec poziomu), B1, B2

grupa od 3 do 6 osób dorosłych

cena: 720 PLN

Zapisy i informacje: biuro@wloski.org