7 rzeczy, których lepiej unikać na zajęciach włoskiego online

7 rzeczy, których lepiej unikać na zajęciach włoskiego online

1. Spóźnienia

Spóźnienia oczywiście lepiej unikać zawsze, jednak online może być ono bardziej dokuczliwe. Dołączając online bardziej zwracasz na siebie uwagę niż wchodząc po cichu na zajęcia w klasie. Lektorowi trudniej w dyskretny sposób wprowadzić Cię w temat. Dlatego lepiej bądź na czas! Pamiętaj jednak, że zawsze lepiej się spóźnić niż całkowicie zrezygnować z zajęć.

2. Włączony mikrofon

Jeśli akurat nie mówisz, wyłącz mikrofon. Echo, dźwięki z Twojego pomieszczenia naprawdę przeszkadzają innym. Wyobraź sobie sytuację: 4 osoby na zajęciach online, u jednej miauczy kot, u drugiej płacze dziecko, u trzeciej jest remont u sąsiada, czwarta łączy się z biura i jest echo… Sytuacja ekstremalna, ale daje do myślenia. Kiedy nie mówisz, wyłącz mikrofon. To tylko jedno kliknięcie, a bardzo poprawia komfort wszystkich.

3. Nieprzygotowanie

Wiemy, wiemy. Każdy zawsze ma wrażenie, że mógłby przygotować się lepiej. Więcej nauczyć, poświęcić czasu. Nie o to chodzi! Prosimy o czysto techniczne przygotowanie do zajęć: sprawdź, czy działa mikrofon, kamera, przygotuj podręcznik, zeszyt, materiały przesłane przez lektora. Dla własnego dobra: nie trać na zajęciach czasu na gorączkowe poszukiwania książki czy próby mikrofonu.

4. Brak wody

Banalne, ale prawdziwe: musimy pić wodę! Przygotuj ją sobie przed zajęciami, aby nie tracić czasu w trakcie.

Zrób sobie wcześniej kawę, przygotuj oranżadę z lodem, na cokolwiek masz ochotę. Ale przed zajęciami.

5. Włączony telefon

Zaufaj nam: świat się nie zawali, jeśli przez 90 minut zajęć nie sprawdzisz powiadomień na telefonie. Ten mały, niewinny gest bardzo rozprasza. Te 90 minut to czas dla Ciebie, wykorzystaj go najlepiej!

A jeśli czekasz na ważny telefon?

Ustaw powiadomienia tylko dla ważnego numeru. Pozostałe wycisz.

6. Otwarte inne strony

Kiedy obok okna przeglądarki, gdzie odbywają się zajęcia, masz też włączonego Facebooka, Instagrama, Whatsapp i pocztę… będzie Ci trudno się skupić na zajęciach. Wyłącz inne strony, czy naprawdę inne sprawy nie mogą poczekać godzinę, aż skończysz zajęcia? Kiedy rozpraszasz się powiadomieniami sama sobie odbierasz czas, który przecież chcesz poświęcić na włoski.

7. Udawanie, że wszystko jest ok

Online lektor nie widzi tak dobrze, w jakim jesteś nastroju. Nie zawsze z miny może odczytać, że coś jest niezrozumiałe. Dlatego jasno i na bieżąco dawaj znać, że nie rozumiesz polecenia. Nie udawaj, że wszystko jest jasne, kiedy nie jest!

Unikanie tych siedmiu zachowań pozwoli Ci w pełni skupić się na zajęciach w czasie ich trwania.